Sv. Florjan v Sopotnici

Dve uri peš hoje iz Škofje Loke stoji pod Kucljem v Sopotnici cerkev Sv. Florjana (582 m). V 13. stoletju je tu že stala cerkvica. Cerkev je bila narejena že v 14. stoletju. Prezbiterij ima letnico 1688. Portal je iz 17. stoletja. Ladja pa je stara. Oltarji so zlatega tipa: veliki (iz 2. polovice 17. stol.) je posvečen Sv. Florjanu, ki ga obdajajo še: sv. Blaž, sv. Brikcij, sv. Jurij, sv. Urban, nad njim pa Brezmadežna, sv. Peter in sv. Pavel; levi oltar (iz 2. polovice 18. stol.) je posvečen Mariji Pomočnici, ki jo obdajajo: sv. Notburga, sv. Štefan, sv. Andrej in sv. Jurij; desni oltar pa ima sliko s prizorom umora nedolžnih otrok (Jamškova delavnica) iz leta 1669. Na tem oltarju so še kipi: sv. Peter in Pavel, sv. Andrej.

Žegnanje je 3. nedeljo v septembru. K tej soseski spadata vasi: Sopotnica in Sv. Florjan.