Gospodovo vstajenje na Mestnem pokopališču

Kmalu po ustanovitvi nove župnije Škofja Loka so začeli misliti tudi na novo pokopališče. „Pri fari” je bilo pokopališče premajhno, čeprav so ga sproti širili. Šele po šestdesetih letih prizadevanja je uspelo župniku Janezu Tomažiču, da je nova župnija dobila tudi pokopališče. In to 1892. leta.

1895 so začeli zidati pokopališko cerkev po načrtih domačina Molinarija. Ko je bila sezidana, jo je škof Missia 1897 posvetil.

Cerkev je posvečena Vstalemu Kristusu, saj ob pogrebih obhaja Cerkev Kristusovo velikonočno skrivnost. Polna je namreč zaupanja, da bodo umrli s Kristusom preko smrti prešli v življenje z vstalim Kristusom, seveda, če so po krstu bili eno s Kristusom umrlim in vstalim.

V pokopališki cerkvici je vsako leto sveta maša na vernih duš dan (2. 11.), na kvatrne dneve pa se vršijo v njej in na pokopališču posebni obredi za pokojne. Na ta način kristjani „izpovedujemo upanje v večno življenje.”

Žegnanje je na 4. nedeljo v septembru ob 9h.